10 banków w Polsce? Już za kilka lat

10 banków w Polsce? Już za kilka lat

Z najnowszej analizy sytuacji gospodarczej wynika, że w najbliższym czasie z polskiego rynku wycofa się bardzo duża ilość banków, które aktualnie na nim funkcjonują. Prognoza mówi, że zostanie tylko 10 największych instytucji, ponieważ nasz rodzimy rynek jak po prostu za mały dla większej ilości. Dodatkowo dostrzeżono zjawisko znikania z naszego rynki instytucji pozabankowych.

Portal biznes.gazetaprawna.pl informuje, iż w ciągu kolejnych kilku lat w Polsce będzie funkcjonowało od 5 do 10 najsilniejszych banków, ponieważ zmieniająca się koniunktura nie sprzyja temu, aby pozostałe podmioty mogły płynnie funkcjonować. Winą za taką sytuacje obarcza się najbardziej spowolnienie gospodarcze, które w najbliższych kilku latach ma się utrzymać na takim samym poziomie.

Analitycy rynku mówią, że przez kolejne 10 lat nie możemy liczyć na wzrost rzędu 10%. Prognozowany poziom to skok w granicach 3,5-4%. Aktualnie już teraz możemy dostrzec początek zmian, jakie zachodzą w polskim rynku bankowym. Można zauważyć, że na rynku mają miejsce kolejne konsolidacje banków. Przykładem może być ostatnie przejęcie przez PKO BP banku Nordea. Dodatkowo niektóre instytucje finansowe postanowiły zawężyć zakres swoje działalności.

Sytuacja wygląda inaczej, jeśli przyjrzymy się bankom spółdzielczym. Zyskują one bowiem większą ilość klientów. Aktualnie udział tych instytucji na rynku obejmuje aż 8% a przewiduje się, że ta liczba będzie wzrastała jak to ma miejsce w Europie zachodniej, gdzie udział banków spółdzielczych w rynku sięga od 30 do 40%.

 

 

Comments are closed.