Banki nie dają zarobić innym firmom?

Banki nie dają zarobić innym firmom?

Kiedyś działalność banków ograniczała się do przyjmowania depozytów oraz udzielania kredytów. Dzisiaj nie dziwi chyba nikogo już fakt, że w banku możemy kupić takie produkty finansowe jak ubezpieczenia, fundusze inwestycyjne czy też na przykład lokaty ustrukturyzowane. Obecnie banki postanowiły zrobić jeszcze jeden krok na przód i poszerzyć ofertę świadczonych usług, które wykraczają poza te finansowe. Tym samym wchodzą bardzo często na terytoria, które są zarezerwowane dla innych firm.

Zastanawiając się nad przyczyną takiej a nie innej sytuacji, należy wspomnieć na innowację, która stała się w ostatnim czasie głównym kołem napędowym całej tej branży. Warto wspomnieć, że w przypadku takich rozwiązań jak płatności zbliżeniowe, bankowość mobilna czy ten internetowa, polskie banki zajmują miejsce w światowej czołówce.

Jako przykład rozwiązania, które jedynie z pozoru  nie ma nic wspólnego z bankowością, podać można platformę Aleo.pl. Ta inicjatywa ING Banku Śląskiego to darmowy, dostępny dla wszystkim portal internetowy, którego głównym celem ma być danie firmom możliwości handlu usługami oraz produktami w nieco bardziej innowacyjny i tym samym efektywny sposób. Liczba firm, która na chwilę obecną są zarejestrowane na platformie, jest naprawdę imponująca – przekroczyła już 10 tysięcy. Sam ING Bank Śląski był bardzo zaskoczony, bowiem taka liczba zarejestrowanych użytkowników przewidywana była dopiero na okres pierwszego kwartału 2014 roku. Użytkownicy, którzy korzystają z tego serwisu internetowego, mają możliwość skorzystania z przelewu AleoPay, która jest specjalną, stworzoną dla nich, formą płatności nie tylko za zrealizowane zakupy, ale również metodą rozliczania transakcji z innymi użytkla nich, formą płatności nie tylko za zrealizowane zakupy, ale również metodą rozliczania transakcji jest specjalnownikami platformy.

Platforma Aleo.pl jest z całą pewnością bardzo interesującym narzędziem dla wielu zaopatrzeniowców oraz sprzedawców. Mogą oni bowiem zapraszać innych użytkowników do złożenie oferty na konkretne zamówienie, a także składać własne oferty w aukcjach innych kontrahentów.

No dobrze, ale wypada zadać w tym miejscu jedno kluczowe pytanie – jakie właściwie profity przynosi platforma Aleo.pl samemu ING? Dla banku to przede wszystkim olbrzymia baza istniejących na rynku firm, które są potencjalnymi klientami potrzebującymi w przyszłości usług bankowych.

Innowacyjne rozwiązania w nieco innym kierunku przewiduje Ide Bank, który ma w planie stworzenie płatnej usługi mającą nosić nazwę Idea Cloud. Głównym założeniem tej usługi ma być dzierżawienie klientom mocy obliczeniowej, która będzie opierała się na wydajnych i bezpiecznych serwerach bankowych. Do tego czasu ch bankowych.ugi ma być dzierżawienie klientom mocy obliczeniowej, która będzie opierała się na wydajnych i bezpiectakimi usługami na polskim rynku zajmowały się przede wszystkim firmy hostingowi. Czym Idea Cloud zamierza zdobyć nad nimi przewagę? Przede wszystkim podwyższonymi standardami bezpieczeństwa oraz pełną niezawodnością.

Przykładów „rozpychania się” banków na terytorium, które jeszcze do niedawno było zarezerwowane dla zupełnie innych firm są mOkazje w mBanku. Fenomenem tej usługi jest przede wszystkim fakt, iż została ona zintegrowana z Facebookiem oraz innymi aplikacjami mobilnymi, a tym samym jest w stanie dotrzeć do znacznie szerszej liczby klientów. Usługa oferuje dodatkowo atrakcyjne promocje oraz zniżki, które posiadają szatę graficzną, śmiało mogącą konkurować z takimi portalami jak na przykład Groupon.

Dlaczego właściwie banki tworzą usługi tego typu? Z jakiego powodu tak zawzięcie walczą o to, aby być pewnego rodzaju kanałami marketingowymi? Z jednej strony z całą pewnością chodzi o zyski. Z drugiej jednak bankami kieruje fakt, że chcą one odgrywać oraz to większą rolę w życiu swoich codziennych klientów. Zaangażowanie ich tylko i wyłącznie zwykłymi usługami bankowymi okazuje się bowiem po prostu niemożliwe.

Comments are closed.