Banki podają pomocną dłoń – kredyty z dopłatą „Mieszkanie dla Młodych”

Banki podają pomocną dłoń – kredyty z dopłatą „Mieszkanie dla Młodych”

Już niebawem w bankach mają pojawić się nowe kredyty z dopłatą „Mieszkanie dla Młodych”. Będące obecnie w fazie przygotowania kredyty muszą zostać odpowiednio dostosowane nie tylko do same procedury, ale również systemy informatyczne. To, jak będzie wyglądał sam proces wnioskowania o kredyt oraz dopłaty jest znany póki co jedynie w teorii. Jak zatem zgodnie z nią będzie przebiegał?

Pierwszym krokiem, bez którego udzielenie tego rodzaju kredytu nie będzie możliwe, jest konkretne przedstawienie przez klienta swojego stanowiska, a więc zaciągnięcie kredytu z dopłatą w ramach programu Mieszkanie dla Młodych (MDM). Później bank będzie musiał dokładnie sprawdzić, czy my jako klienci nadajemy się do przyznania tego rodzaju kredytu, a więc czy spełniamy szereg niezbędnych warunków. O co właściwie mogą zapytać nas banki? O jakie warunki chodzi?

Pierwszym pytaniem, które z całą pewnością zadane zostanie każdemu, jest to czy posiadamy lub też posiadaliśmy kiedyś własny dom bądź mieszkanie. Jeżeli nasza odpowiedź na to pytanie jest twierdzące, nasza kandydatura o przyznanie kredytu z dopłata w ramach programu MDM, zostaje zakończona właśnie na tym etapie. Szans na otrzymanie kredytu nie mamy również wówczas, jeśli w przeszłości własne mieszkanie posiadał nasz współmałżonek – nawet wówczas, gdy już dawno je zbył. Na szczęście program przewiduje pewne odstępstwa od tego warunku. Chodzi to mianowicie o spadek w postaci nieruchomości mieszkalnej bądź też posiadanie mieszkania jedynie w pewnej części.

Rodzaj nieruchomości, którą planuje zakupić potencjalny kredytobiorca, to kolejna sprawa, którą z całą pewnością zainteresuje się bank. Mowa tu nie tylko o samej nieruchomości, ale konkretnie o jej cenie, położeniu czy też powierzchni. Czynniki te mają bowiem wpływ na to, czy dana nieruchomość będzie mieściła się w ściśle określonych limitach. Te z kolei wyznaczane są w określonych okresach kwartalnych i są inne w poszczególnych urzędach wojewódzkich.

Nie bez znaczenia jest również stan cywilny potencjalnego kredytobiorcy, a także liczba dzieci, które wychowuje. To właśnie od liczby członków rodziny zależy przede wszystkim mnożnik dopłaty, które może wynosić 10 bądź 15%.

W ramach programu MDM ściśle określona jest również powierzchnia domu lub mieszkania, którego zakup jest w planie. Nie może ona wynosić w przypadku domu 100 mkw i w przypadku mieszkania 75 mkw. Sama dopłata wyliczana jest natomiast do powierzchni równej 50 mkw. Przyznanie kredytu na większe mieszkanie możliwa jest jedynie wówczas, kiedy kredytobiorca wychowuje 3 lub więcej dzieci. W takiej sytuacji maksymalna powierzchnia domu i mieszkania zwiększa się o 10 mkw.

Comments are closed.