Będzie trudniej o kredyt hipoteczny

Będzie trudniej o kredyt hipoteczny

W nowym roku uzyskanie kredytu hipotecznego będzie znacznie trudniejsze, ponieważ bank będzie wymagał, aby klienci posiadali wkład własny o wysokości 5%. Nadchodzące zmiany to dopiero początek, bowiem już od 2017 roku, żeby nabyć upragnione mieszkanie, klienci będą musieli wyłożyć aż 20% wartości kupowanej nieruchomości. Oznacza to, że jeśli przymierzamy się do kupna mieszkania o rynkowej wartości 250 tyś. zł będziemy musieli wyłożyć na początek aż 50 tyś. zł. Jeśli ktoś nosi się z zamiarem zakupu własnego mieszkania to najwyższy czas, aby zaczął oszczędzać już dziś.

Kilka miesięcy temu, dokładnie 18 czerwca, zgodnie z rozporządzeniem KNF, zaczęła obowiązywać nowa rekomendacja S – procedura, która reguluje procedury w zakresie udzielania kredytów hipotecznych. Nowe zasady mówią, że po nowym roku osoby wnioskujące o kredyt na nowe mieszkanie będą zobowiązani posiadać wkład własny 5%. Niestety wprowadzana zmiana to dopiero początek. Z każdym kolejnym rokiem wymagany wkład własny będzie wzrasta aż do roku 2017, kiedy osiągnie 20%.

Nadchodzące zmiany mają na celu ograniczenie dostępności kredytów, aby zabezpieczyć stabilność na rynku nieruchomości. Odłożenie kilkunastu, czy kilkudziesięciu tysięcy złotych na poczet wkładu własnego może niejednokrotnie stanowić duży kłopot. Okazuje się jednak, że jest rozwiązanie z tej sytuacji. KNF wysunęła propozycję, by w przyszłości udzielać kredytów ze zmniejszonym wkładem własnym. Warunkiem uzyskania takiej zniżki jest ubezpieczenie pozostałej kwoty kredytu.
Sytuacja kredytobiorców zrobi się bardzo trudna i może okazać się, że plan zakupu własnego lokalu będzie bardzo trudny do zrealizowania. Aby poradzić sobie z tym problemem, trzeba zacząć oszczędzać jak najszybciej. W czasach kryzysu może okazać się to nie lada wezwaniem. Mimo wszystko jest to plan do wykonania.

Analitycy runku mówią, że skuteczne oszczędzanie sprowadza się do wyznaczenia sobie określonego celu. Jeśli mówimy o własnym M to będzie to wkład początkowy. Załóżmy, że własne lokum planujemy zakupić w niedalekiej przyszłości. Przypomnijmy, że od roku 2017 trzeba będzie wyłożyć przed zakupem aż 20% wartości mieszkania! Oznacza to, że kupując nieruchomość o wartości 250 000 zł trzeba będzie wpłacić kwotę 50 000 zł. Jak zaoszczędzić tak dużą kwotę?

Młodzi ludzie mogą liczyć na pomoc Państwa, które pomoże w zakupie mieszkania. Niestety pomoc dotyczy jedynie nieruchomości pochodzenia pierwotnego. Najważniejszym aspektem skutecznego oszczędzania jest analiza swoich wydatków. Należy przeanalizować, jaką część naszego dochodu pochłaniają niezbędne potrzeby, a którą rzeczy z które spokojnie możemy odpuścić. Z drugiej grupy powinniśmy oddzielić kwotę, którą możemy przeznaczyć na poczet oszczędności. Świetnym nawykiem może być zaplanowanie oszczędności tuż po otrzymaniu wynagrodzenia. Większość banków pozwala nam ustawić w swoim systemie bankowości internetowej zlecać przelewy z głównego rachunku na konto oszczędnościowe. Jest to doskonały sposób, aby zdyscyplinować się przy oszczędzaniu. Kolejnym sposobem na oszczędzanie jest analiza comiesięcznych rachunków, np. za TV, Internet itp. Warto porównać koszty bieżących usług z konkurencyjnymi firmami. W ten sposób można dojść do wniosku, że podobne usługi możemy mieć taniej.

Kiedy po analizie domowego budżetu uznamy, że wygospodarowaliśmy środki, które później posłużą nam na wkład własny. Odkładanie do przysłowiowej skarpety nie jest najlepszym sposobem na oszczędzanie, gdyż trudno wtedy regularnie odkładać. Ciekawą formą może być lokata, która co prawda nie gwarantuje dużego zysku, ale chroni nas przed beztroskim wydawaniem środków. Zbliżona sytuacja mam miejsce w wypadku kont oszczędnościowych, które nie narzucają szczególnych zobowiązań. Problemem jest jednak system, który działa w taki sposób, aby zachęcić nas do skorzystania ze zgromadzonych środków.

Możliwość uzyskania 100%-centowego kredytu na zakup nieruchomości jest już tylko możliwa przez dwa miesiące. Jeśli posiadamy już jakieś oszczędności warto je w jakiś sposób zainwestować. Eksperci rynku szacują, że nawet mała kwota może zostać skutecznie pomnożona. W tym przypadku wspomina się o funduszach inwestycyjnych, dzięki którym można sporo zarobić, lecz z drugiej strony istnieje duże ryzyko utraty zainwestowanych środków. Mniej ryzykownym rozwiązaniem są oferty strukturyzowane, dzięki którym mamy możliwość pełnej ochrony kapitału. Dokonując jakiegokolwiek wyboru warto się zastanowić nad kontaktem z doradcą finansowym. Dzięki temu będziemy mieli możliwość wybrać najlepszy produkt i otrzymamy informacje jak skutecznie należy inwestować pieniądze.

Comments are closed.