Co to jest BIK?

Co to jest BIK?

W zasadzie z nas starał się kiedyś o kredyt. Wszyscy wiemy jak wygląda procedura oraz to, że wiele wniosków jest odrzucanych z różnych przyczyn. W jaki sposób banki weryfikują pożyczkobiorców i udzielają bądź nie kredyt. Aby skutecznie oceniać poziom ryzyka kredytowego konsumenci są sprawdzani w tak zwanym Biurze Informacji Kredytowej, czyli popularni mówiąc w BIK-u.

BIK to instytucja, która udostępnia zainteresowanym informacje na temat historii kredytowej klientów różnych instytucji finansowych. Podmiot został założony w roku 1997 w celu zmniejszenia niespłacalności zobowiązań oraz polepszenia efektywności pracy firm, które działają w sektorze finansowym.

Aktualnie BIK nie współpracuje wyłącznie z bankami. Z usług instytucji mogą korzystać osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, firmy zajmujące się sprzedażą różnych usług (np. telefonia komórkowa itp.) oraz podmioty oferujące popularne chwilówki online. Udając się do jednej z poniższych firm, możemy w jednej chwili zostać zweryfikowany. BIK dostarcza informacji tj. aktualna historia kredytowa, spłata poprzednich zobowiązań, mówi o wszelkich nieprawidłowościach związanych ze spłatą kredytu. Jeżeli aplikujemy o zobowiązanie finansowe, posiadając w tym samym czasie inne a dodatkowo mamy kłopoty z jego regularną spłatą to nie mamy co liczyć na pozytywną decyzję.

Warto wspomnieć, że BIK jest odpowiedzialny za dostarczanie tak zwanego scoringu. Jest to rozwiązanie, które pozwala oceniać wiarygodność kredytową klienta.