Dlaczego oszczędzamy na wydatkach?

Dlaczego oszczędzamy na wydatkach?

W bieżącym rok Polacy nie zamierzają ponosić dużych wydatków z domowych budżetów. Tylko 30% z nas ocenia, że w najbliższym czasie zdecyduje się na poważniejszy wydatek. Pieniądze zostaną przeznaczone na remont mieszkania lub wakacyjny wypad. Większe wydatki takie jak zakup nowego auta, czy zorganizowanie wielkiej imprezy okolicznościowej, planowane są niezwykle rzadko – powyższe fakty ujawnia najnowsze badanie przeprowadzone przez Deutsche Bank.

Remont domu oraz wczasy

Najnowsze badanie, przeprowadzone przez IHH mówi, że duże wydatki rozważa około 40% Polaków. Niespełna 19% osób biorących w badaniu zamierza wykonać remont mieszkania lub domu, około 16% społeczności chce jechać na urlop. Powyższe dwa cele są najbardziej popularnymi rzeczami, na które wydamy pieniądze. Drogie rzeczy takie jak kupno nowego auta, wyprawa wesela, czy studia dla dziecka są mniej popularne.

Gdy skończą się oszczędności czas na kredyt

13 procentowa grupa Polaków, która planuje duży wydatek, zamierza zrealizować ten cel przy pomocy kredyty, a niecałe 6 procent zwróci się o pożyczkę do swoich najbliższych – rodziny. Bezwzględna większość ankietowanych woli jednak korzystać z własnych oszczędności albo posiłkować się sumami, które otrzymują regularnie – wypłata emerytura itp. Ankieta ujawnia również, że grupa, która dużo chętniej korzysta z pożyczania pieniędzy to mężczyźni. Kobiety bez względu na wszystko wolą korzystać z własnych oszczędności.

Aktualna sytuacja sprzyja korzystaniu z kredytów

Ważnym aspektem, który ma duży wpływ na ożywienie się sektora kredytowego są niedawno wprowadzone zmiany w rekomendacji T. Nowe przepisy mają spowodować lepszą dostępność kredytów konsumpcyjnych ze szczególnym naciskiem na małe kwoty – jest to również odpowiedź na szybki rozwój firmy, które oferują chwilówki online. Nowa rekomendacja pozwala na zastosowanie prostszej procedury podczas oceny ryzyka kredytowego. Odnosząc się do kredytów pozabankowych, które są dużo droższe, należy się spodziewać, że zmiany w rekomendacji T pozwoli zatrzymać zjawisko wypływania klientów z pod skrzydeł klasycznych banków.

Comments are closed.