Dlaczego warto oszczędzać? 5 głównych powodów

Dlaczego warto oszczędzać? 5 głównych powodów

Świadomość Polaków dotycząca oszczędzania jest z całą pewnością dużo większa niżeli jeszcze kilka lat temu. Oszczędzanie to nadal jednak bardzo rzadko związane jest z odkładaniem pieniędzy z określonym wyprzedzeniem. Najczęściej zaoszczędzone środki chcemy przeznaczyć na cele mieszkaniowe, bieżące wydatki bądź też wypoczynek. Zaledwie tylko 4,3% Polaków oszczędza pieniądze z myślą o swojej emeryturze. Specjaliści dowodzą natomiast, że ustalenie konkretnego celu podczas oszczędzania pomaga z zrealizowaniu swojego celu, a także zapewnieniu płynności finansowej nawet w tych sytuacjach, które pojawiły się niespodziewanie. Oszczędzanie to nauka racjonalnego gospodarowania domowym budżetem, który u większości z nas nie jest niestety prawidłowo rozplanowywany.

Powody, dla których warto oszczędzać:

1)      Stabilność budżetu domowego to z całą pewnością jeden z zasadniczych powodów, dla którego faktycznie warto jest oszczędzać własne pieniądze. Pomimo, iż wielu z nas posiada stałe dochody i jest w stanie przewidzieć jakie środki finansowe wpłyną w konkretnym miesiącu na jego konto, to sytuacja wygląda całkowicie inaczej w przypadku przewidywania wszystkich wydatków. Wielokrotnie zaskakują nas pewne sytuacja, w których niezbędne są nam dodatkowe pieniądze. W ten czas posiadanie pewnej odłożonej sumy pieniędzy okazuje się najlepszym rozwiązaniem. Na szczęście odkładanie pieniędzy na „czarną godzinę” docenia coraz więcej Polaków. Być może w najbliższym czasie świadomość Polaków zwiększy się jeszcze bardziej.

2)      Wydatki mieszkaniowe – kupno bądź remont nieruchomości, to z całą pewnością jeden z głównych celi, na który staramy się odłożyć pieniądze. Zgodnie z raportem pt. „Oszczędzanie i wydatki mieszkaniowe Polaków”, który został sporządzony przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych, Dom Kredytowy Notus oraz Axpander Advisors, aż 34,7% badanych, odkłada pieniądze właśnie na taki cel.

3)      Troska o przyszłość to niewątpliwie kolejny z tych powodów, dla których oszczędzanie pieniędzy zdobywa jak najbardziej racjonalne uzasadnienie. Zabezpieczenie własnej przyszłości i zapewnienie sobie godnej emerytury powinno być istotnym zagadnieniem dla każdego z nas. Nawet dla tych, którzy do emerytury mają jeszcze naprawdę bardzo daleko. Niestety dane z tego samego raportu są niepokojące. Zaledwie 4,3 % respondentów oszczędza pieniądze po to, by zatroszczyć się o własną przyszłość. Dane stają się jeszcze bardziej niepokojące, bowiem zachodzące w systemie emerytalnym zmiany wskazują na to, że w przyszłości świadczenia będą zbyt małe, ale móc zagwarantować sobie bezpieczną starość. Najlepszym rozwiązaniem jest tutaj z całą pewnością oszczędzanie, które wyraźnie może powiększyć naszą emeryturę. Warto zadbać o to jak najwcześniej, bowiem tylko wtedy oszczędzanie nie będzie kosztowało nas wielu wyrzeczeń. Można skorzystać tutaj z pomocy takich produktów jak Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego czy też Indywidualne Konto Emerytalne. Pozwalają one na systematyczne odkładanie pieniędzy z jednoczesnym odpisaniem składem od podatku. Jeżeli nie jesteśmy przekonani co do tego, który z dostępnych na rynku produktów oszczędnościowych w zakresie emerytalnym będzie najlepszy, warto udać się do rzetelnego dorady finansowego, który pomoże nam w konaniu odpowiedniego wyboru.

4)      Systematyczne odkładanie pieniędzy w ciągu roku okazuje się bardzo przydatne zwłaszcza w okresie świątecznym, kiedy nasz budżet domowy narażony jest na wiele dodatkowych wydatków. Okres świąt jest dla wielu z nas czasem problemów z niedoborem gotówki. Bardzo często jedynym możliwym rozwiązaniem staje się dla nas zaciągnięcie chwilówki, która w rezultacie wpędza nas w jeszcze większe kłopoty finansowe. Systematycznie oszczędzanie pomoże w uniknięciu tego rodzaju kłopotów.

5)      Analizując listę powodów, dla których warto jest oszczędzać, nie można nie wspomnieć o sfinansowaniu urlopu. Zazwyczaj wakacyjne wyjazdy to spore obciążenie dla domowego budżetu. Zaplanowanie wcześniej swojej podróży i odkładanie na nią systematycznie pieniędzy nie będzie dla niego aż tak bardzo odczuwalny.

W praktyce niestety i tak dla większości z nas zaciągnięcie kolejnego kredytu okazuje się znacznie łatwiejszym rozwiązaniem. Ci, którzy nauczyli się oszczędzać, z całą pewnością wiedzą, że to się po prostu opłaca. Być może faktycznie warto spróbować i dołączyć do grona tych osób, które przed nadchodzącymi świętami nie muszą się martwić o to skąd wziąć pieniądze, aby zrobić swoim najbliższym wymarzone prezenty?

Comments are closed.