Gotówka zagrożeniem dla Polski i Polaków?

Gotówka zagrożeniem dla Polski i Polaków?

Koalicja Związku Banków Polskich i NBP zapowiada walkę z przyzwyczajeniem polaków do monet i banknotów. Co jest tego powodem?

Szefowie resortu finansów NBP, komercyjnych banków, a także innych podmiotów, które są zrzeszone w koalicji na rzecz obrotu bezgotówkowego, jednoznacznie stwierdzili, że gotówka szkodzi Polakom. Ich głównym celem jest nakłonienie polaków do korzystania z opcji elektronicznych płatności – całkowitego używania kont oraz kart.

Pierwszą propozycją bankowej koalicji, która ma być działaniem pobudzającym obrót elektroniczny, jest zmniejszenie limitu płatności gotówką. Ma być on zmniejszony z obecnych 15 tysięcy euro do zaledwie 1 tysiąca. Płacenie gotówką powyżej tej wartości ma być po prostu niemożliwe.

Oczywiście przejście z gotówkowych płatności na te elektroniczne nie będą stanowiły żadnego problemu dla fiskusa, bowiem i te mogą być w bardzo łatwy sposób kontrolowane. Takie płatności mają dodatkowo jeden zasadniczy plus – utrudniają uniknięcie od płacenia podatków. To oczywiście, w dobie kryzysu finansów publicznych, ogromne wsparcie dla państwa.

Wszystko wydaje się być proste i piękne. Polacy jednak kochają obracać gotówką. Zgromadzone dane dowodzą, że aż 82% wykonywanych transakcji to transakcje właśnie gotówkowe.

Comments are closed.