Jak mieć kontrolę na domowymi finansami?

Jak mieć kontrolę na domowymi finansami?

Zapanowanie na domowym budżetem jest w praktyce niezwykle trudnym zadaniem. Każdy z nas chce planować rozsądnie wszystkie wydatki i nie dopuszczać do sytuacji, że zaczyna brakować na to, co faktycznie jest nam niezbędne. Tak naprawdę sposób, w jaki rozpoczniemy kontrolę swoich wydatków nie jest istotny. Możemy wykorzystać do tego celu zarówno zwykłą kartkę jak i profesjonalną aplikację dostępną w sieci. Najważniejszy jest efekt, który uda nam się uzyskać.

Wielu Polaków nie potrafi odpowiedzieć sobie na pytanie „dlaczego jego wydatki zawsze są większe niżeli zarobki?”. Co gorsza, zazwyczaj fakt ten zrzucamy na zbyt niskie dochody. Być może problem tkwi w nierozsądnym gospodarowaniu pieniędzmi? Bez względu na wysokość naszych dochodów, planowanie domowych finansów powinno być naszym nawykiem. Oczywiście każdy z nas doskonale wie jak wygląda struktura comiesięcznych wydatków. Niestety ustalenie przyczyny dziury w domowym budżecie mimo wszystko okazuje się bardzo często zbyt trudne. Co zatem zrobić, aby wypracować wreszcie w domowym budżecie finansową nadwyżkę? Trzeba wykorzystać odpowiednią wiedzę i wykazać się sporą konsekwencją, bez których oszczędzanie nigdy nie stanie się skuteczne.

Wielu osobom wydaje się niestety, że sporządzanie listy z wszystkimi wydatkami jest sposobem na skuteczne oszczędzanie. Otóż najważniejszym elementem tej metody jest z całą pewnością analiza zapisanych wydatków. Osoby, które samodzielnie nie potrafią dokonać analizy takiej listy, mogą skorzystać z pomocy banków oraz innych firm finansowych. W ich ofercie znajdują się zwykle profesjonalne narzędzia służące do zarządzania domowymi finansami, dzięki którym sprawa okazuje się być dużo łatwiejsza.

Jednym z dostępnych dziś na rynku narzędzi wspierających analizę comiesięcznych wydatków, jest bankowa usługa menedżera finansów (asystenta finansowego). Z takiej usługi, prowadząc rachunek osobisty w danym banku, skorzystać można zwykle całkowicie za darmo. Takie narzędzie umożliwia oczywiście typową kontrolę wydatków oraz tworzenie raportów. Poza tym okazuje się ona pomocna w wykonywaniu planów dotyczących oszczędzania, a także w ustanawianiu limitów wydatków, które w kontroli domowego budżetu okazują się po prostu niezbędne. Obecnie szukając tego rodzaju programów można skorzystać z oferty takich banków jak na przykład Alior Sync, Bank BPH, Bank Millennium, ING Banku, Getin Banku czy też Meritum Banku.

Właściwie w taki sam sposób (inaczej przebiega zwykle wyprowadzanie danych) działają serwisy internetowe, których głównymi odbiorcami mają być osoby chcące zapanować nad domowym budżetem. Istnieją dwa sposoby wprowadzania danych związanych z wydatkami i przychodami. Pierwszy z nich polega na importowaniu danych z własnego arkusza kalkulacyjnego, a drugi na automatycznym pobieraniu danych z banków. Drugi sposób importowania danych budzi pewne kontrowersje, które związane są z podawaniem pewnych danych dostępnych do rachunku, jednak dostawcy takich usług gwarantują pełne bezpieczeństwo. Wiele osób, które postanowiło osobiście zapanować nad domowym budżetem, twierdzi, że najlepsze okazują się te programy, które bezpośrednio instaluje się na dysku prywatnego komputera. Co jest ich największą przewagą nad rozwiązaniami internetowymi? To przede wszystkim możliwość działania w trybie offline, który daje gwarancją większego bezpieczeństwa. Mimo takiej zalety takich rozwiązań i tak odchodzą one do lamusa. Ustępują miejsca aplikacjom na smart fony, które dają użytkownikom możliwość nieprzerwanego dostępu do urządzenia, a co za tym idzie wprowadzania swoich wydatków.

Tak naprawdę sposób, w jaki zdecydujemy się kontrolować swoje wydatki, nie jest tutaj najważniejszy. Najistotniejsze okazuje się przede wszystkim to, aby pamiętać, że dopiero analiza wydatków i wyciąganie odpowiednich wniosków, może pomóc nam w zapanowaniu nad wydatkami i unikaniu łatania budżetu poprzez szybkie pożyczki. Stan portfela opisany na przepięknym wykresie nie pomoże nam bowiem w tym, aby skutecznie oszczędzać.

Comments are closed.