Jak płacić za granicą, żeby było najtaniej?

Jak płacić za granicą, żeby było najtaniej?

Jadąc na wakacyjny urlop za granicę pragniemy przede wszystkim tego, aby był on w pełni bezpieczny i wygodny. Zadbanie o wakacyjną wygodę i bezpieczeństwo wiąże się między innymi ze spokojem finansowym. Jak się o niego zatroszczyć?

Jadąc na wakacje za granicę pewne wydatki, które trzeba ponieść na miejscu, są po prostu nieuniknione. Związane są one przede wszystkim z formą płatności, na jaką się zdecydujemy. Karta czy gotówka? Która z tych form będzie korzystniejsza i pozwoli na najtańsze płacenie za wakacyjne przyjemności?

Tak naprawdę udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie jest możliwe, bowiem zarówno płacenie gotówką jak i dokonywanie płatności za pomocą karty, ma swoje dobre i złe strony. Warto przyjrzeć się plusom i minusom jeszcze przed wyjazdem, aby zawczasu wybrać tą formę płatności, która będzie najlepsza właśnie dla nas.

Karta czy gotówka?

Nie ulega wątpliwości, że zabranie ze sobą na urlop gotówki wiąże się z pewnego rodzaju wygodą. Gotówko pozwala nam na zapłacenie tak naprawdę w każdym miejscu. Bez względu czy jest to hotel, supermarket czy stragan – gotówka jest akceptowana wszędzie. Wystarczająca ilość gotówki w portfelu to brak troski na przykład o to, czy w pobliżu znajduje się bankomat, lub też o to, czy w pobliskiej knajpce będzie dostępny terminal akceptujący naszą kartę płatniczą. Z drugiej jednak strony noszenie przy sobie gotówki zawsze związane jest z pewną obawą o jej utracie. Znacznie bezpieczniej jest mieć przy sobie kartę, którą w momencie zgubienia czy też kradzieży zawsze możemy zablokować, a odzyskanie pieniędzy będzie wiązało się tylko z wyrobieniem nowego „plastiku”. Kolejnym minusem płacenia gotówką na zagranicznych wczasach jest to, że przed ich rozpoczęciem trzeba skrupulatnie zaplanować swoje wydatki – musimy bowiem wymienić swoje pieniądze na lokalną walutę. Karta płatnicza to bez wątpienia dużo większa elastyczność. Nie musimy bowiem martwić się o to, czy zaplanowana przez nas suma pieniędzy na wydatki będzie wystarczająca czy też nie. Nie musimy też martwić się o to, aby wymieniać pieniądze na lokalną walutę bowiem wszystko wykonywane jest automatycznie podczas płatności. Na czym właściwie polega przewalutowanie transakcji i w jaki sposób może być dokonywane?

Przewalutowanie transakcji może być pojedyncze oraz podwójne. W przypadku pierwszego przewalutowania karta ma swoją walutę rozliczeniową, którą w Polsce najczęściej jest euro. W takiej sytuacji płatność dokonywania w tych krajach, które należą do strefy euro, są przeliczane na polskie złote po kursie obowiązującym w banku. Jeżeli tą samą kartą chcemy dokonać transakcji, która dotyczy innej waluty niżeli euro, to będziemy mieć do czynienia z tak zwanym podwójnym przewalutowaniem. Polega ono na tym, iż transakcja zostaje najpierw przeliczana po kursie waluty, która jest rozliczeniową walutą karty, a dopiero później po kursie banku na PLN. Nie ulega wątpliwości, że podwójne przewalutowanie będzie droższe niżeli pojedyncze.

Dokonywanie bezgotówkowych transakcji za granicą zawsze będzie wiązało się z pewnymi kosztami. Tak samo w przypadku korzystania z bankomatów za granicą – tutaj również doliczana jest zazwyczaj pewna prowizja, której wysokość zależy najczęściej od wartości wypłacanej kwoty.

Nie ulega wątpliwości, że najmniej korzystną formą płatności za granicą jest dokonywanie wypłaty pieniędzy z bankomatu za pomocą karty kredytowej. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż oprócz prowizji, która doliczana jest zazwyczaj podczas wypłacania pieniędzy z bankomatu, zostaniemy obciążeni dodatkowo odsetkami, których wysokość także będzie różna w zależności od pobranej kwoty. Co więcej takie odsetki nalicza się właściwie jeden dzień po skorzystaniu z bankomatu.

Rozwiązaniem może być tutaj skorzystanie z tak zwanego grace period, czyli okresu bezodsetkowego, który pozwala nam na przedłużenie okresu spłaty zadłużenia za dokonane za granicą zakupy.

Bezpieczne korzystanie z karty za granicą – czy to możliwe?

Wybierając kartę jako tą formę płatności, która będzie dla nas korzystniejsza podczas wakacyjnego wyjazdu, warto pamiętać o pewnych istotnych kwestiach, gwarantujących nam pełne bezpieczeństwo w trakcie dokonywanych transakcji.

Po pierwsze: chrońmy swój kod PIN …

Ochrona własnego kodu PINU to najważniejsza rzecz, o której powinniśmy pamiętać podczas korzystania z karty za granicą. Pamiętajmy, że nie tylko zdradzanie własnego PINU może odwrócić się przeciwko nam, ale również przechowywanie tego numeru w pobliżu karty. Jeżeli dokonujemy płatności starajmy się wpisywać kod  PIN w taki sposób, aby nadal pozostał on nieznany dla osób znajdujących się w pobliżu. Nie dajmy się ponieść wakacyjnej beztrosce – na urlopie również może czaić się złodziej, który będzie chciał wykorzystać nasz sielski wypoczynek.

Po drugie: nie spuszczajmy z oka swojej karty …

Fakt, iż zgubimy swoją kartę bankomatową nie jest oczywiście jednoznaczny z utratą zgromadzonych na niej środków. Jej utrata mimo to może okazać się sporym kłopotem. Szczególnie na zagranicznych wczasach, gdzie wyrobienie nowej w natychmiastowym tempie może być po prostu niemożliwe. Nie spuszczajmy więc swojej karty kredytowej z oka! Zwracajmy też szczególną uwagę na bankomaty, z których zamierzamy skorzystać. Jeżeli urządzenie nosi ślady uszkodzeń, to lepiej będzie jeśli wybierzemy inne.

Po trzecie: zadbajmy o odpowiedni limit transakcyjny …

To kolejna sprawa, o którą powinniśmy się zatroszczyć. Ustalenie osobnego limitu dla transakcji bezgotówkowej oraz gotówkowej uchroni nas przed utratą zgromadzonych środków w momencie ewentualnej jej straty. Dodatkowo my sami nie będziemy mogli dać ponieść się wakacyjnemu szaleństwo, o które z pewnością nie jest trudno.

Comments are closed.