Jakie produkty finansowe wybrać, aby w prosty sposób pomnożyć swój kapitał?

Jakie produkty finansowe wybrać, aby w prosty sposób pomnożyć swój kapitał?

Najprostszą drogą do pomnożenia swojego kapitału są z całą pewnością produkty finansowe. Mimo, iż fakt ten wydaje się właściwie oczywisty, to i tak niewielu Polaków decyduje się na skorzystanie z ich pomocy. Tak naprawdę w dalszym ciągu nie lubimy, bądź też po prostu nie potrafimy oszczędzać. Cały trud oszczędzania związany jest jedynie z regularnością oraz konsekwencją. Z jakich produktów finansowych skorzystać, aby oszczędzanie było jeszcze łatwiejsze?

Produkt finansowy powinien jak najlepiej spełniać nasze oczekiwania. Zanim wybierzemy któryś z dostępnych na rynku produktów finansowych, warto odpowiedzieć więc sobie na pytanie dotyczące tego, na czym faktycznie najbardziej nam zależy. Oszczędzanie bowiem w praktyce nie jest zawsze takie samo. Można oszczędzać bezpiecznie i nieco bardziej ryzykowanie. Oczywiście im wyższy poziom ryzyka, tym szansa na pomnożenie swojego kapitału dużo atrakcyjniejsza. Na rynku znaleźć możemy dzisiaj produkty finansowe, które okażą się odpowiednie zarówno dla osób ceniących bezpieczeństwo, jak i tych, które lubią ryzyko.

1)      Dla ceniących bezpieczeństwo – lokata bankowa

Jeżeli chcemy w najprostszy i zarazem najbezpieczniejszy sposób zdeponować swoje pieniądze, to lokata bankowa zdaje się być dla nas najlepszym rozwiązaniem. Niekwestionowanym plusem wyboru takiego produktu finansowego jest fakt, iż jego bezpieczeństwo poparte jest gwarancją nadawaną przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Nie sposób nie wspomnieć też o stałym oprocentowaniu, które także jest ogromną zaletą każdej lokaty bankowej. Oszczędzanie można rozpocząć wykorzystując lokatę krótko-, bądź też długoterminową. Lokaty bankowe zawsze były polecane przede wszystkim tym osobom, których głównym celem jest ochrona swojego kapitału przed nieustanną inflacją. Ten produkt finansowy nie gwarantuje jednak z całą pewnością szybkiego zysku, a jego oprocentowanie wynosi zwykle około 2,5% rocznie.

2)      Bezpieczeństwo i stały dostęp do środków

Jeżeli poza wysokim bezpieczeństwem zależy nam również na stałym dostępie do własnych środków na koncie, to z pewnością każdy specjalista doradzi nam jedno z dostępnych dzisiaj kont oszczędnościowych. Zasadniczą różnicą między kontem oszczędnościowym a lokatą bankową jest to, że w każdym momencie posiadacz tego pierwszego może wypłacić swoje środki bez utraty naliczonych już do danej kwoty odsetek. Niestety konto oszczędnościowe nie należy z pewnością do tych rozwiązań, które mogą przynieść jakieś znaczące zyski. Bardzo często odliczenie podatku pozostawia zysk, który pozwala jedynie na pokrycie strat związanych z inflacją. Konto oszczędnościowe nie jest więc produktem finansowym, który pozwoli nam na skuteczne pomnożenie własnych pieniędzy. Powinno być ono wybierane raczej przez te osoby, którym zależy jedynie na systematycznym odkładaniu pieniędzy, zachowując wysokie bezpieczeństwo i możliwość skorzystania w każdej chwili ze zgromadzonych środków.

 

3)      Wysoki zysk

Zainwestowanie w obligacje to nic innego jak udzielenie państwu bądź konkretnemu przedsiębiorstwu pożyczki na określony procent. Obligacje, które emitowane są przez przedsiębiorstwa z zasady są wyżej oprocentowane niżeli ma to miejsce w przypadku lokat. Taka sytuacja pociąga jednak za sobą pewne konsekwencje, a dokładniej rzecz ujmując wiąże się z ryzykiem. Związane jest ono przede wszystkim z tym, iż zawsze istnieje ryzyko, że firma, która emituje obligacje, upadnie, a my nie będziemy w stanie odzyskać później zainwestowanych pieniędzy. Jeżeli nasza przygoda z inwestowaniem jest zatem dosyć krótka i nie posiadamy odpowiedniego doświadczenia, to obligacje skarbowe emitowane przez polski rząd będą dla nas zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Jeżeli już zdecydujemy się na takie obligacje, do wyboru mamy dwu-, trzy-, cztero- oraz dziesięcioletnie. Taka inwestycja jest oczywiście bardzo bezpieczna, jednak kluczową jej wadą jest to, iż przynosi ona zwykle niższe zyski niżeli lokata bankowa.

4)      Chroniąc własny kapitał

Jeszcze inną grupę produktów finansowych stanowią lokaty strukturyzowane. Jest to z całą pewnością bezpieczne rozwiązanie, ponieważ jest gwarancją zwrotu początkowo zainwestowanego kapitału. Fakt ten nie sprawia jednak, że zysk w jego przypadku jest właściwie niemożliwy. Wręcz odwrotnie – zazwyczaj może być on dużo większy niżeli przypadku wspomnianych lokat bankowych. Środki, które chcemy zainwestować w postaci lokaty strukturyzowanej, mogą mieć postać różnego rodzaju aktywów – akcji, walut, surowców). Zazwyczaj okres inwestycyjny tego rodzaju lokat wynosi od 3 do 5 lat. Istnieją jednak również takie, których okres inwestycyjny do zaledwie kilka miesięcy. Na uwagę zasługuje fakt, iż w porównaniu do standardowej lokaty, ta strukturyzowana pozwala na 2-3krotnie większe zarobki. No i oczywiście nie występuje tak duże ryzyko, które nie nieodłącznym elementem wielu innych produktów finansowych pozwalających na uzyskiwanie wysokich zysków. Najgorsza z możliwych sytuacji to bowiem taka, w której wraca do nas początkowy kapitał.

5)      Wreszcie szansa na wysokie zyski?

Jeżeli naszym zamiarem jest systematyczne inwestowanie własnych pieniędzy, to fundusze inwestycyjne są właśnie tym rozwiązaniem, które będzie dla nas najlepsze. Fundusze inwestycyjne mogą, ale nie muszą być obarczone ryzykiem. Te, które takowe posiadają pozwalają oczywiście na wyższe zyski. Ci natomiast, którzy chcą wybrać bezpieczne rozwiązanie, muszą liczyć się z uzyskaniem nieco mniejszego zysku. Jest to natomiast propozycja dla tych osób, przed którymi rynek finansowy nie skrywa żadnych tajemnic i są na bieżąca z zachodzącymi na nim zmianami. Oczywiście środkami finansowymi, które wpłacimy na taki fundusz, nie zarządzamy osobiście, to i tak warto wykazać się chociażby podstawową wiedzą dotyczącą inwestycji. Przede wszystkim dla tego, iż w momencie niepowodzeń, możemy zaprowadzać własne zmiany w portfelu inwestycyjnym. Jedną z kluczowych zalet, którą odznacza się to rozwiązanie, jest fakt, iż początkowy kapitał może być naprawdę niewielki.

Comments are closed.