Konta bankowe powinny się obawiać konkurencji?

Konta bankowe powinny się obawiać konkurencji?

Oto są! Założenia projektu ustawy, która ma upraszczać prowadzenie rachunków płatniczych zostały ujawnione! Ustawa o usługach płatniczych i ustawa o nadzorze nad rynkiem finansowym wreszcie doczekały się swojej nowelizacji, a właściwie projektu założeń, który został przesłany przez Ministerstwo Finansów do konsultacji społecznych. Zasadniczym celem powstałego projektu nowelizacji powyższych ustaw ma być uproszczenie dla instytucji płatniczych. Korzyści czerpać będą przede wszystkim firmy, które zajmują się prowadzeniem tego typu działalności. W jaki sposób? Otóż nowelizacja daje im możliwość nadawania swoim rachunkom unikatowych numerów, które do tej pory mogły przyznawać swoim kontom osobistym jedynie placówki bankowe. Docelowo ma to zwiększyć konkurencję, która panuje na rynku usług płatniczych. To da z kolei nowe możliwości instytucjom oferującym rachunki płatnicze. Zyskają one szansę na stworzenie pożądanej na tym rynku równowagi względem banków.

Wszystko ma sprowadzać się do tego, aby Narodowy Bank Polski posiadał uprawienie, które pozwoli ma na nadawanie numerów rozliczeniowych innym dostawcom usług finansowych. Mowa tu między innymi o Poczcie Polskie czy chociażby spółdzielczym kasom oszczędnościowo-kredytowym.

Zasady nadawania unikatowych numerów mają zostać ściśle określone w rozporządzeniu, które wydawane jest po konsultacji z Narodowym Bankiem Polskim. Zmiany w przepisach to także nowe możliwości dla instytucji płatniczych, które będą mogły uczestniczyć w takich systemach płatności detalicznych jak BlueCash czy też na przykład Elixir.

Systemy płatności z całą pewnością bardzo szybko zainteresują się wprowadzeniem tego rodzaju zmian. Wiele z nich świadczy przecież sługi instytucjom płatniczym, z tym że za pośrednictwem banków, które są włączonego do ich systemu. Nowe zasady to brak konieczności korzystania z pomocy banków. Te z kolei nie powinny jednak się martwić, bowiem wszystko nie ma odbyć się na zasadzie niezdrowej rywalizacji. Banki okażą się natomiast pomocne w kreowaniu nowych usług dla instytucji płatniczych, które nie obędą się bez wielu zabezpieczeń oraz bankowej gwarancji. Taka korelacja będzie korzystna z całą pewnością również dla banków.

W chwili obecnej 19 różnych firm może prowadzić krajową instytucję płatniczą. Do ich grona chcą dołączyć kolejne firmy, jednak zanim się to stanie, niezbędne jest zdobycie odpowiednich licencji. Komisja Nadzoru Finansowego rozpatruje obecnie 24 wnioski dotyczące właśnie tej sprawy.

Comments are closed.