Masz dłużników na Facebooku? Możesz nie otrzymać pożyczki online!

Masz dłużników na Facebooku? Możesz nie otrzymać pożyczki online!

Od pewnego czasu firmy pożyczkowe zmieniają swoje oblicze, tworząc wizerunek podmiotów pożyczających odpowiedzialnie. Podczas tej drogi ważną rzeczą jest unikanie nieuczciwych klientów. W jaki sposób pożyczkodawcy zabezpieczają się przed próbami oszustwa lub weryfikują osoby bez historii kredytowej? Okazuje się, że z pomocą przychodzą media społeczne. Na przykład, jeśli w gronie naszych znajomych z Facebooka znajduje się osoba mająca problemy ze spłatą zobowiązań to automatycznie nasza wiarygodność potrafi spaść.

W USA są dwa duże przedsiębiorstwa – Experian oraz Equifax specjalizujące się w gromadzeniu danych o klientach. Mając na uwadze historię kredytową konsumentów klasyfikują ich w skali ocen FICO. Inna sytuacja, jeśli o pożyczkę aplikuje klient w młodym wieku, który nie posiada jakiejkolwiek historii kredytowej. Pożyczkodawcy muszą się w takiej sytuacji jakoś zabezpieczać. Na całym świecie jest wiele spółek technologicznych, które dostarczają rozwiązania informatyczne dla firm pożyczkowych.

Weźmy za przykład jedną z wielkich firm pożyczkowych – Lenddo. Firma jak większość tego typu działalności udziela szybkie pożyczki online. Aplikujący klienci są standardowo sprawdzani w różnych bazach dłużników oraz dodatkowo Lenddo sprawdza wszystkich naszych znajomych na Facebook. Jeśli do grona naszych znajomych należy dłużnik to automatycznie jesteśmy niżej klasyfikowaniu w scoringu. Jest jeszcze gorzej, jeśli okaże się, że wspomniany dłużnik to nasz dobry znajomy i nie oszczędzamy sobie kontaktu z nim przez wirtualną sieć. Na takie działanie Lendoo pozwala między innymi obecna moc obliczeniowa komputerów. Wcześniej, ze względu na bardzo duże ilości danych do przetworzenia takie działanie nie było by możliwe.

Niezwykle modernistyczne rozwiązania dla firm pożyczkowych proponuj również niemiecki Kreditech. Firma weryfikuje około 8 tysięcy wszelkich informacji, przed udzieleniem pożyczki online. Pożyczkobiorca jest weryfikowany między innymi na podstawie zakupów, kórych dokonuje w portalach aukcyjnych bądź sklepach internetowych. Ważny też jest styl w jaki pożyczkobiorca aplikuje o pożyczkę. Jeśli robi to w krótkim czasie lub nie zwraca uwagi na wielkość liter w takiej sytuacji jego wniosek jest automatycznie odrzucany. Kreditech weryfikuje też położenie komputera klienta. Podczas składania aplikacji musi on potwierdzić swoją pozycję. Jeśli okaże się, że znajduje się gdzieś indziej, niż miejsce zameldowania jego szanse na pożyczkę również maleją. Wspomniane wyżej praktyki stosuje niewiele firm pożyczkowych, lecz sytuacja zmienia się z dnia na dzień. Kreditech skrupulatnie weryfikuje swoich klientów dlatego średnio jeden na pięciu aplikujących otrzymuje pożyczkę.

Comments are closed.