Najlepszy sposób Polaka na spłatę kredytu? Wzięcie kolejnego!

Najlepszy sposób Polaka na spłatę kredytu? Wzięcie kolejnego!

Pomimo tego, iż coraz więcej słyszymy obecnie o firmach pożyczkowych, skala ich działania jest tak naprawdę niewielka. Nie ulega jednak wątpliwości, że grono klientów, które decydują się na skorzystanie z usług tego rodzaju firm, nieustannie się poszerza. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku banków, których klientela notabene nierzadko stanowi też klientelę firm pozabankowych.


Raport przygotowany przez firmę doradczą PwC doskonale przedstawia jak wygląda rynek firm pożyczkowych w naszym kraju. W raporcie szczególną uwagę skupiają pozabankowi pożyczkodawcy, którzy tak naprawdę nie mogą być zawsze wpakowani do przysłowiowego tego samego worka. Niebankowi pożyczkodawcy to bowiem co najmniej trzy różne typy biznesu. Pierwszy z nich stanowią firmy, które udzielają pożyczek w domu klienta, drugi typ biznesu to ten działający standardowo przez stacjonarne oddziały, trzeci natomiast – obecnie coraz szerszy, to typ firm, które swoją działalność koncentrują w Internecie. Oprócz różnić wynikających z miejsca dokonywania formalności, różne typy firm pożyczkowych posiadają także odmienne procedury, wysokość ryzyka, a także strukturę naliczanych kosztów.

 

Pogoda jest dla bogaczy

Od momentu pojawienia się na rynku firm pożyczkowych, został przyjęty pewien model dotyczący przeciętnego klienta korzystającego z tego rodzaju usług. Jaki jest zatem profil klienta firmy pożyczkowej? Zgodnie z wynikami przeprowadzonych badań pt. „Diagnoza Społeczna 2013”, średni dochód miesięczny rodziny, która zaciągnęła pożyczkę od firmy pozabankowej, wynosi niewiele ponad 2,5 tysiąca złotych. To oczywiście dużo mniej niżeli w przypadku rodzin, które zadłużyły się w banku bądź też nie posiadają żadnych kredytów. Wracając do osób zadłużonych u firm pozabankowych, warto zaznaczyć, że na spłatę swoich zobowiązań przeznaczają zwykle ¼ swoich miesięcznych dochodów. Nie oznacza to jednak, że każdy z pożyczkobiorców przeznacza właśnie tyle na spłatę jednego zobowiązania. Wręcz przeciwnie – najczęściej konieczność przeznaczenia na spłatę długu właśnie takiej części dochodów jest wynikiem połączenia różnych zobowiązań. Bardzo często bowiem spłacający pożyczki posiadają jednocześnie dług w banku (ponad połowa). Nie sposób pominąć w tym miejscu faktu, iż wiele osób (około 31%) sięga po pożyczkę właśnie po to, by móc poradzić sobie ze spłatą zaciągniętych już wcześniej zobowiązań. Wybór takiego rozwiązania niestety nigdy nie jest dobry. Najczęściej wpędza dłużnika w prawdziwą pułapkę, z której bardzo ciężko jest się wydostać.

Tajemniczy klient w firmach pożyczkowych

Kolejnym celem tego samego raportu PwC była weryfikacja procedur, jakie stosują obecnie działające firmy pożyczkowe. Całej prawdy można było dowiedzieć się dzięki tajemniczym klientom, który odwiedzili konkretne firmy w celu zaciągnięcia zobowiązania. Łącznie odwiedzonych zostało dwadzieścia różnych firm. Klientami były dwie grupy osób o różnych profilach pożyczkobiorców – standardowych oraz posiadających niekorzystną historię kredytową. Przeprowadzone badanie dowodzi, że obydwie grupy klientów były obsługiwane za pomocą podobnych procedur i etapów. Znaczące różnice pojawiają się natomiast między firmami działającymi w domach interesantów, oddziałach oraz w sieci. Okazuje się, że najłatwiej jest otrzymać pożyczkę w zaciszu własnego domu. To właśnie te firmy okazały się w badaniu najbardziej liberalnymi względem swoich klientów.

Comments are closed.