Parę faktów o czyszczeniu BIK

Parę faktów o czyszczeniu BIK

Firmy oferujące tak zwane czyszczenia BIK to niestety nadal dla wielu z nas przysłowiowa „ostatnia deska ratunku”. Niestety koło ratunkowe, które rzucają swoim klientom tego rodzaju firmy, sprowadzają ich zwykle na całkowite dno. Czy usuwanie negatywnej historii z bazy BIK jest możliwe? Czy warto ufać tego rodzaju firmą? A może ich oferta jest jedynie brzytwą dla tonącego?

Biuro Informacji Kredytowej czyli popularnie nazywany BIK to podmiot, który ma bardzo istotny wpływ na bezpieczeństwo na krajowym rynku finansowym. Działanie BIK’u opiera się na Ustawie Prawo Bankowe. Polega na gromadzenia, przetwarzaniu i docelowym udostępnianiu danych, które dotyczą rzetelności spłaty pożyczek oraz kredytów jaki udzielane są nie tylko przez same banki, ale również Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe. Jak zatem wyglądają bazy BIK? To zbiór zarówno pozytywnych wpisów, które odzwierciedlają terminową spłatę określonych zobowiązań, jak i tych, które dotyczą negatywnej historii kredytowej.

Nic wbrew naszej woli

Tak naprawdę fakt, iż informacje o naszej historii trafiają do bazy BIK, nie jest wbrew naszej woli. Niewielu z nas bowiem zdaje sobie sprawę z tego, iż udzielenie zgody na przetwarzanie danych dotyczących kredytowania po wygaśnięciu zobowiązania jest jednoznaczne z przyzwoleniem na stworzenie takiego wpisu. Poza tym, iż w BIK’u znajdują się treść o terminowej spłacie zobowiązania, do baz trafiają również takie informacje jak waluta kredytu czy też rodzaj i wysokość. Nie wszystkie jednak wpisy, które trafiają do bazy BIK’u, wymagają zgody kredytobiorcy. Mowa tu u przeterminowanych w spłacie zobowiązaniach.

Kiedy można wymazać swoją historię kredytową z BIK?

Fakt, iż oferty firm proponujących usuwanie historii kredytowych z baz BIK’u są tylko i wyłącznie przykładem nierzetelnej działalności, nie jest wcale jednoznaczny z całkowitą niemożliwością tego dokonania. Możliwie jest to między innymi w 2 takich przypadkach:

– po wygaśnięciu zobowiązania kredytobiorca cofnął zgodę na przetwarzanie swoich danych

– do baz BIK’u wprowadzone zostały błędne informacje (z winy instytucji, która je przekazywała) – wówczas na wniosek kredytobiorcy następuje ich korekta

Nie ulega zatem wątpliwości, że korzystanie z ofert firm świadczących usługi usuwania historii kredytowej z baz BIK’u to nie tylko strata czasu, ale i pieniędzy. Tego rodzaju firmy oferują coś czego tak naprawdę dokonać nie można, a cena za ich usługi nie jest wcale niska.

Comments are closed.