Płacisz kartą płatniczą? Idą duże zmiany

Płacisz kartą płatniczą? Idą duże zmiany

Opłaty, które ponoszą sklepy, gdy przyjmują płatność kartą kredytową od przyszłego roku będą obniżone do 0,05%. Nadchodząca zmiana może diametralnie zmienić sytuacje na rynku nawet dla osób, które płatności bezgotówkowych na co dzień nie używają. Prawdopodobnie po takim zabiegu ceny w sklepach zaczną spadać.  Niestety banki tracąc dużą część swoich prowizji zaczną szukać zarobku gdzieś indziej – możliwa jest likwidacja darmowych kont bankowych. Szacuje się również, że z może zniknąć oferta PayBack, czyli zwrot części środków za zakupy dokonane kartą.

Od pewnego czasu możemy się spotkać z głosami, które mówią o obniżeniu opłaty interchange. W związku z nią sklepy i wszystkie miejsca, gdzie dokonujemy transakcji są obciążane opłatami. Praktycznie rzecz biorąc jej wysokość wpływa nie tylko na finanse dużych przedsiębiorstw, ale także na budżet przeciętnego obywatela.

Dokładnie przez tę opłatą możemy spotkać nierzadko informacje w mniejszych sklepach, że możemy zapłacić kartą dokonując zakupów za minimum 20 zł. Z tego powodu inne sklepy w ogóle nie dopuszczają uruchomienia takiej usługi. Daje im to możliwość oferowania niższych cen dla końcowego klienta.

Jeszcze do niedawna opłata interchange byłą w naszym kraju największa w Europie – średnio 1,6%. Istnieje jednak nadzieja, że w przyszłym roku zaczną obowiązywać przepisy, które pozwolą ograniczyć  tą opłatę do poziomu 0,5%.

Opłata interchange powoduje, że miejsca, gdzie płacimy kartami zmuszone są do podwyższania cen, żeby zrekompensować sobie stratę na swoich marżach. W związku z tym należy się spodziewać, że razem ze spadkiem opłaty interchange również w takich sklepach ceny zostaną obniżone.

Obniżka omawianej opłaty zapewne spowoduje, że podmioty, które dotychczas nie dopuszczały płatności kartą skuszą się na taką opcję. To świetne informacja, szczególnie dla osób, które mieszkają z dala od dużych aglomeracji miejskich. W mniejszych miastach jest niewiele punktów, które akceptują płatności kartą.

Comments are closed.