Porównanie kredytów gotówkowych grudzień 2013

Porównanie kredytów gotówkowych grudzień 2013

Z całą pewnością grudzień jest jednym z tych miesięcy w roku, w którym domowemu budżetowi przydałyby się dodatkowe pieniądze. Wszystko za sprawą bożonarodzeniowych zakupów, które bardzo szybko potrafią zasiać w naszych portfelach całkowite spustoszenie. Przed sięgnięciem po kredyt warto zorientować się jednak,  jakimi dokładnie kosztami zostaniemy obciążeni.

Szacuje się, że średni koszt tegorocznych przygotowań świątecznych przeciętnego Polaka wyniesie 1126 złotych. Ile więc pożyczenie takiej kwoty może kosztować w banku?

 

Kto może skorzystać z kredytu gotówkowego?

Odpowiedzi na to pytanie postanowił poszukać serwis internetowy bankier.pl, który zajął się przeprowadzeniem konkretnych badań. W celu ich realizacji serwis zwrócić się do banków z prośbą o przedstawienie kosztu zaciągnięcia kredytu gotówkowego o wartości 1 tysiąca złotych dla różnych okresów spłaty – 6 i 12 miesięcy. Banki poproszone zostały o przygotowani oferty zarówno dla klienta nowego jak i powracającego. Przygotowana oferta nie miała zawierać ubezpieczenia, innych zabezpieczeń oraz wszelkich pozostałych produktów. W badaniu wybrano model czteroosobowej rodziny, w które zarobki obydwojga małżonków sięgają 3,4 tysięcy złotych, a zatrudnienie opiera się o umowę o pracę. Modelowe małżeństwo nie posiadało żadnych długów, a ich historia kredytowa była w jak najlepszym porządku.

W przeprowadzanym badaniu bardzo ważny okazał się również fakt rozumowania kim jest stały i obcy klient. W przypadku klientów stałych mowa była o osobach, które od co najmniej pół roku posiadały w banku własny rachunek. Dodatkowo na koncie w sposób regularny pojawiało się wynagrodzenie, a sam klient posiadał dostęp do własnej karty debetowej oraz bankowości elektronicznej. W przypadku grupy klientów obcych mowa była natomiast o tych osobach, które nie korzystały dotychczas  z żadnej usługi danego banku i jedynym produktem, który go interesuje jest właśnie kredyt gotówkowy.

 

Co na to banki?

W przypadku kredytu zaciąganego na okres 6 miesięcy przez klienta stałego  najkorzystniejsze warunki oferuje Bank Ochrony Środowiska. Najlepszą ofertę kredytu zaciąganego na ten sam okres jednak przez klienta obcego, posiada natomiast Plus Bank, który istniał kiedyś pod nazwą Invest-Bank. Zgodnie z odpowiedziami nadesłanymi przez banki, pożyczenie 1 tysiąca złotych to koszt od 40 do około 110 złotych.

W wielu przypadkach oferta kredytu o tej samej wysokości jest mniej korzystna w przypadku nowych klientów, co związane jest z narzuceniem konieczności wyższego oprocentowania bądź też na przykład dodatkowych prowizji. Sytuacja nie jest jednak dramatyczna, bowiem przy tak krótkim okresie spłaty kredytu, koszt ten jest właściwie nieodczuwalny.

Im niższa rata tym wyższy koszt kredytu

Nie ulega wątpliwości, że dłuższy czas spłaty kredytu obniża automatycznie wielkość każdej rady. Jednocześnie jednak zwiększa się generalny koszt kredytu, o czym niestety bardzo często zapominamy. Wybór okresu spłaty zadłużenia powinien oczywiście zawsze uwzględniać indywidualną sytuację finansową. Warto jednak pamiętać – dłuższy okres kredytowania to niższa rata, ale wyższe koszty całkowite. Przy powyższych założeniach pożyczenie określonej kwoty na okres jednego roku to dodatkowy koszt w wysokości od 65 do 310 złotych. Miesięczna rata wynosiłaby natomiast około 90 zł.

Magia świąt sprzyja zaciąganiu kredytów

Okres świąteczny sprzyja powstawaniu nowych reklam, w których banki namawiają nas do wzięcia kredytu. Oczywiście w reklamach wszystkie oferty wydają się być dla nas kapitalne. Warto jednak zachować pewien dystans. Warto dokładnie dowiedzieć się jaki jest końcowy koszt reklamowego kredytu. Najczęściej bowiem po dokonaniu głębszej analizy oferowany kredyt okazuje się być całkowicie inny. Bardzo ważne okazuje się również porównanie dostępnych ofert kredytowych i wybranie wówczas tej, która okaże się dla nas faktycznie korzystna. Warto skorzystać w tym celu z dostępnych w sieci porównywarek kredytów gotówkowych. Analizując warunki umowy należy skupić się przede wszystkim na całkowitym koszcie kredytu – nie tylko pożyczanej kwocie ale również wszelkich opłatach około kredytowych.

Comments are closed.