Pożyczamy pieniądze – jak nie wpaść w pułapkę, która nas zrujnuje?

Pożyczamy pieniądze – jak nie wpaść w pułapkę, która nas zrujnuje?

Kara w wysokości kilkunastu milionów, jaka nałożona została na Providenta za wprowadzanie klientów w błąd, przyciągnęła bardzo dużą uwagę. Przyczyniła się również do tego, że zaczynamy się zastanawiać nad bezpieczeństwem robienia interesów z para bankami. Czy takie firmy faktycznie działają nieuczciwie? Jak uchronić się przed zaciągnięciem pożyczki, która całkowicie nas zrujnuje?

Kara w wysokości prawie 13 milionów złotych, jaka pod koniec zeszłego roku została nałożona przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na Provident Polska wywołała niemałe zamieszanie na rynku pozabankowych instytucji finansowych. Choć Provident Polska jest jedną z największych firm pożyczkowych działających w kraju, to tak wysoka kara okazała się z całą pewnością bardzo wymagająca finansowo. Zdumiewający zdaje się być natomiast fakt, iż jej wysokość wcale nie jest związana z listą nowych przewinień. Wręcz przeciwnie – mowa o tych przewinieniach, których nieraz już dopuściły się tego rodzaju firmy. O czym dokładnie mowa? Przede wszystkim o ukrytych kosztach pożyczki, nadużyciach w reklamach oraz błędnym informowaniu klientów odnośnie rzeczywistej rocznej stopy procentowej.

Koszty pod lupą

Tak naprawdę bardzo często mają miejsce sytuacje, w których to sam klient daje firmie pożyczkowej spore pole do nadużyć. Związane jest to przede wszystkim z błędnym przekonaniem wielu z nas, że jako klient firmy pozabankowej nie chroni nas żadne prawo. W rzeczywistości jednak jest zupełnie inaczej. Oczywiście działalność takich firm odbiega od systemu bankowego a więc nie jest stanowiony nad nimi nadzór finansowy, jednak ich niekwestionowanym obowiązkiem jest przestrzeganie przepisów zawartych w kodeksie cywilnym oraz ustawie o kredycie konsumenckim. To ten drugi dokument w szczególności precyzuje obowiązki, jakie pożyczkodawca posiada względem każdego swojego klienta. Zgodnie z ustawą obowiązkiem każdego pożyczkodawcy jest dokładnie poinformowanie klienta o warunkach i kosztach udzielanej pożyczki online. Odbywa się to na specjalnym oddzielnym formularzu i musi mieć miejsce przed udzieleniem pożyczki. Bardzo ważne, aby klient został poinformowany nie tylko o samym oprocentowaniu takiej pożyczki, lecz także o wszystkich innych pozostałych opłatach, które są typowym „haczykiem” w działalności tego rodzaju firm.

Kara za reklamy

Prezes UOKiK – strona decydująca o każe nałożonej na Provident Polska, miał jeszcze inne wątpliwości. Są one związane z treścią emitowanych przez firmę reklam, które jego zdaniem ewidentnie wprowadzały klientów w błąd, a tym samym nakłaniały do zaciągnięcia pożyczki. Za to, iż spółka zdecydowała się na reklamowanie swoich pożyczek jako takie, od których odstąpienie jest możliwe w ciągu 14 dni, musi zapłacić więc niespełna pół miliona złotych.

Warto w tym miejscu odwołać się do przepisów prawnych, zgodnie z którymi odstąpienie od umowy o pożyczkę bez jakichkolwiek konsekwencji możliwe jest również wtedy, kiedy w jej treści nie pojawiają się tak zwane klauzule niedozwolone.  Warto przed zawarciem umowy z jakąkolwiek firmą pożyczkową zapoznać się z przepisami i znać swoje prawa. W ten sposób można zatroszczyć się o własny interes i nie dać się najzwyczajniej w świecie oszukać.

Co dalej?

Okres, w którym Provident został obciążony taką a nie inną  karą, to również moment publikacji planów Ministra Finansów, które dotyczą nowych uregulowań rynku, na którym działają firmy pozabankowe. Jakie zmiany szykuje rząd? Planuje między innymi podwyższenie wymogów kapitałowych dla firm pożyczkowych. W ich planach znalazło się również rzetelne informowanie klientów a propo pożyczki przez internet oraz jej kosztów. Nie sposób nie wspomnieć też o limicie ograniczającym koszt pożyczki, który zgodnie z nowym planem ma wynieść maksymalnie 50% jej wartości. Oczywiście nowe przepisy bardzo szybko zyskają szerokie grono zwolenników wśród klientów. Należy pamiętać jednak, że takie ograniczenia i limity mogą być przyczyną ogólnego wzrostu kosztów pożyczek (na przykład w przypadku zmiany sytuacji gospodarczej).

Comments are closed.