Pożyczasz? Zachowaj szczególną ostrożność!

Pożyczasz? Zachowaj szczególną ostrożność!

Każdego roku okres przedświąteczny to czas prawdziwej gorączki zakupów, która dopada coraz więcej osób. Niestety fundusze, które są nam potrzebne akurat w tym okresie, nie leżą na ulicy, a sama mentalność Polaków nie pozwala im zwykle na to, aby zaoszczędzić trochę grosza już wcześniej. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem wydaje nam się być pożyczka. Należy jednak zadać sobie jedno bardzo ważne pytanie – od kogo faktycznie warto pożyczać?

Według opinii specjalistów najlepszym rozwiązaniem podczas zaciągania pożyczki na przedświąteczne szaleństwo zakupów jest skorzystanie z własnego banku. Jeżeli posiadamy w danym banku główny rachunek i prowadzimy z nim większość finansowych interesów, a przy okazji nasza historia kredytowa nie budzi żadnych zastrzeżeń, to możemy liczyć zwykle na dogodne warunki kredytu.

Nie podejmujmy pochopnej decyzji – porównajmy dostępne oferty

Pomimo tego, iż bank, do którego należymy, bardzo chętnie udzieli nam odpowiedniej pożyczki (jeżeli oczywiście spełniamy odpowiednie warunki), to decyzja o jej zaciągnięciu nie powinna być zbyt pochopna. Warto zastanowić się wcześniej i sprawdzić więcej dostępnych na rynku ofert kredytowych. Można posłużyć się tutaj jedną z wielu pórównywarek internetowych, która pozwoli nam na całkowicie bezpłatne porównanie ofert. Jeżeli nie mamy zaufania do narzędzi dostępnych w sieci, możemy udać się do profesjonalnego biura dworactwa finansowego, w którym udzielone nam zostaną potrzebne informacje. Porównanie ofert kredytowych okazuje się naprawdę bardzo ważne. Pozwala na spore oszczędności, co związane jest między innymi z wybraniem kredytu o możliwie najkorzystniejszym oprocentowaniu.

Z usług firm pośrednictwa finansowego w okresie przedświątecznym bardzo często skorzystać można również w miejscu, w którym pożyczonych pieniędzy najszybciej się pozbędziemy. O czym mowa? Z całą pewnością o dużych marketach, w których coraz częściej kupujemy świąteczne prezenty. Mogłoby się wydawać, że pożyczki, które udzielane są w takich miejscach, nie mogą gwarantować korzystnych warunków spłaty. Nic jednak mylnego – wszystkim zależy na sprawnym przeprowadzeniu transakcji, dlatego klient zaciągający pożyczkę może liczyć na znacznie niższe marże. Nie oznacza to jednak, że każda pożyczka pobrana w takim miejscu będzie korzystna. Zawsze należy zachować odpowiednią czujność i nie dać się omamić świątecznej gorączce.

Nie tylko my klienci decydujemy się na sprawdzenie banku, od którego chcemy pożyczyć pieniądze. Również same banki nie pozostają nam dłużne. Instytucje te bardzo skrupulatnie sprawdzą naszą zdolność kredytową, decydując finalnie o tym, czy pożyczka, o którą się ubiegamy, zostanie nam przyznana. Banki nie ulegają zwykle grudniowej magii świąt, dlatego też nie powinniśmy liczyć na to, że pożyczymy pieniądze nie mając wymaganej zdolności i czystej przeszłości kredytowej. Co można zrobić w takiej sytuacji? Jak zrealizować listę świątecznych prezentów, kiedy każdy następny bank nie wykazuje się jakąkolwiek wyrozumiałością i odmawia nam udzielenia pożyczki?

Drożej niż w bankach

W takiej sytuacji dla wielu z nas rozwiązaniem okazuje się skorzystanie z usług jednej z działających dziś firm pożyczkowych. Tego rodzaju firm jest dzisiaj naprawdę wiele. Szacuje się, że ich liczba może sięgnąć na dzień dzisiejszy prawie tysiąca. Są to nie tylko małe, lokalnie działające firmy  – bardzo często tego rodzaju usługi oferują naprawdę duże firmy, które są zwykle własnością zagranicznych spółek.

Nie tylko liczba działających obecnie na rynki firm pożyczkowych jest imponująca. Jeszcze bardziej zdumiewająca jest liczba Polaków, którzy zdecydowali się na skorzystanie z ich usług. Szacuje się, że po pożyczki online sięga aż 1,3 mln polaków, a łączna wartość zaciągniętych pożyczek oscyluje w przedziale między 2,2 a 2,5 mld złotych. Warto dodać w tym miejscu, że prowadzenie tego rodzaju działalności nie wymaga zdobycia żadnych zezwoleń ani dokonania rezerwacji. Tego rodzaju firmy udzielają pożyczek zwykle z własnych środków, dlatego też ich działalność jest w 100% legalna.

Oczywiście liczba Polaków, która korzysta z ofert firm pożyczkowych nie jest wysoka w stosunku do liczby tych osób, które zapożyczają się w bankach. Widać zatem, że pożyczki pozabankowe są raczej niewielkim uzupełnieniem kredytów konsumpcyjnych przyznawanych w bankach. Dzięki takiemu uzupełnieniu spora część osób może obyć się natomiast bez skorzystania z tak zwanej szarej strefy pożyczek – „chwilówek”.

Pożyczki około bankowe są oczywiście przeważnie dużo bardziej kosztowne niże te, które udzielane są w bankach. Niestety nie zmienią tego nawet żadne przepisy i ustawy. Firmy pożyczkowe i tak poradzą sobie skutecznie z ich obejściem. Pomimo tego, iż możliwości firmy pożyczkowych są z pewnością bardzo szerokie, posłowie wyszli w ostatnich tygodniach z nowymi inicjatywami, których celem jest ustanowienie limitu wszystkich pozaodsetkowych kosztów kredytów konsumenckich. Oczywiście ewentualne zawyżanie takich limitów byłyby związane z odpowiednimi sankcjami karnymi.

Comments are closed.