Pożyczki dla studentów

Pożyczki dla studentów

Jesieniom planowany jest start niskooprocentowanych pożyczek o wysokości 0,69%. Będą z nich mogli skorzystać absolwenci oraz studenci ostatniego roku szkół wyższych. W ramach programu „Pierwszy Biznes” będą początkowo wspierane trzy województwa.

Powszechnie wiadomo, że ukończenie studiów nie daje gwarancji na otrzymanie pracy. Wyjściem dla bezrobotnych absolwentów jest założenie własnej działalności gospodarczej, niestety w przypadku tej grupy jest to dosyć trudne.

Wszystkie młode firmy mają problemy finansowe. Dzieje się tak dlatego, że banki niechętnie chcą pożyczać pieniądze podmiotom, które nie posiadają minimalnego okresu aktywności przedsiębiorstwa – najczęściej jest to rok. W przypadku gdy mówimy o absolwentach dochodzą jeszcze brak doświadczenia w zawodzie oraz wątpliwa historia kredytowa.

Do takich właśnie osób kierowany jest program „Pierwszy biznes”. Do 12 września można było składać oferty w przetargu na pośredników, którzy w ramach projektu będą udzielać niskooprocentowanych kredytów. Planowo pierwsze pożyczki mają zostać udzielone już jesienią 2013 ale na początek tylko w województwach małopolskim, mazowieckim i świętokrzyskim. Kolejne województwa mają zostać włączone już w przyszłym roku.

Nie ma obowiązku, aby absolwenci rejestrowali się w PUP jako bezrobotni. Muszą jedynie dostarczyć oświadczenie, że są bezrobotni oraz dyplom skończonej uczelni. Dodatkowo z oferty mogą skorzystać osoby, które wcześniej prowadziły działalność gospodarczą. Warunkiem jest, że musiała ona być zakończona rok przed składaniem wniosku.

Pożyczki udzielane w ramach projektu są bardzo korzystne pod względem oprocentowania, które wynosi jedynie 0,69% w Sali roku. Warto dodać, że absolwenci nie płacą innych kosztów takich jak prowizje banku czy opłaty przygotowawcze. Jednym kosztem usługi mają być tylko odsetki.

Maksymalna kwota, o którą można wnioskować to 60 tyś. zł. Należy jednak zauważyć, że dotyczy to tylko jednej osoby. Jeśli na wspólny biznes zdecydują się np. 3 osoby to  każda z nich może oddzielnie wnioskować o taką sumę, czyli łącznie mogą otrzymać 180 tys. zł. Okres spłaty zaciągniętego zobowiązania to aż 7 lat. Dzięki temu miesięczna kwota do spłaty jest niska i zapewnia młodemu przedsiębiorcy minimalne obciążenie finansowe. Dodatkowo możliwe jest zawieszenie spłaty kapitału do roku czasu.

Największym minusem całego przedsięwzięcia jest konieczność zabezpieczenia pożyczki. Jednym z nich jest obowiązek posiadania weksla oraz dodatkowo poświadczenie dwóch osób. Znalezienie żyrantów w dzisiejszych czasach może stwarzać poważne problemy dla młodych przedsiębiorców i nawet stanąć na przeszkodzie w uzyskaniu kredytu nawet jeśli posiadają zdolność kredytową.

Comments are closed.