Technologia NFC – na czym właściwie polega?

Technologia NFC – na czym właściwie polega?

Karty zbliżeniowe cieszą się ogromną popularnością wśród Polaków, którzy coraz chętniej wykorzystują ją podczas dokonywania płatności. Bezstykowe płatności nie zamierzają jednak stać w miejscu. Dowodem na co jest technologia NFC, o której ostatnimi czasy robi się coraz głośniej. Na czym faktycznie polega?

Posiadanie w portfelu kart, które umożliwiają nam szybkie płatności wykorzystujące takie technologia jak PayPass oraz PayWave nie są dzisiaj żadną nowością. Fakt ten potwierdzają między innymi dane zgromadzone przed portal gazeta.pl, zgodnie z którymi 20% wszystkich płatności kartami MasterCard w Polsce są w chwili obecnej płatnościami zbliżeniowymi. To właśnie tak duża popularność zbliżeniowych płatności powoduje, że wiele instytucji bankowych pragnie wdrożyć coraz to nowsze technologie. Tym razem na przysłowiowej tapecie jest technologia NFC (Cear Field Communication), dzięki której zbliżenie w celu dokonania płatności nie będzie wykonywane kartą, ale telefonem komórkowym.

Telefon może zastąpić kartę płatniczą

Telefon, który zostaje wyposażony w technologię NFC to jednocześnie nośnik bezstykowej karty płatniczej. Taki telefon wyposażony jest w specjalną kartę SIM NFC, na której naniesione są dane dotyczącej naszej karty płatniczej. Po uruchomieniu specjalnej aplikacji, dokonanie płatności możliwe jest dzięki zbliżeniu komórki do odpowiedniego urządzenia w sklepie, restauracji czy też na przykład hotelu.

Uzyskanie możliwości płacenia telefonem dzięki technologii NFC konieczne jest wykonanie wcześniej pewnych czynności. Mowa tu chociażby o aktywacji samej usługi NFC. Dzieje się to najczęściej dzięki wiadomości SMS lub też rozmowie na infolinii konkretnego operatora. Użytkownik wychodzący z chęcią skorzystania z takiej formy płatności otrzymuje zwykle specjalny link, pod którym znajduje się dedykowana takim płatnościom aplikacja. Zainstalowanie i uruchomienie takiej aplikacji to oczywiście nie koniec. Kolejnym krokiem jest wskazanie kart płatniczych, które mają być tak naprawdę wykorzystywane podczas płacenia telefonem dzięki technologii NFC. Tutaj niezbędne okazuje się skontaktowanie z określonym bankiem, w ofercie którego takie zgodne z aplikacją karty się znajdują.

No dobrze, ale czy posiadanie telefonu z aplikacją obsługującą technologię NFC umożliwi nam dokonanie płatności dosłownie wszędzie? Jeżeli w danym sklepie czy też innym punkcie usługowym będzie znajdował się terminal, który obsługuje zwykłe karty zbliżeniowe, to dokonanie płatności telefonem nie będzie stanowiło żadnego problemu, bowiem takie urządzenie bazuje właśnie na technologii NFC.

Sami decydujemy o tym, kiedy nasz telefon będzie gotowy do dokonania zbliżeniowej płatności

Wcale nie jest tak, że nasz telefon zawsze musi być gotowy do zbliżeniowej płatności. To my sami decydujemy o tym czy tak będzie. Jeżeli chcemy, aby nasz telefon był gotowy do płacenia na zaledwie chwilę przed samą transakcją, to nie ma z tym najmniejszego problemu. Możemy samodzielnie uruchamiać funkcjonalność NFC dokładnie wtedy, kiedy planujemy wykonać konkretną transakcję. Co więcej, fakt, iż telefon jest wyłączony wcale nie stanowi przeszkody w płaceniu. Rozładowana bateria nie musi więc wcale uniemożliwiać nam dokonania płatności zbliżeniowej. Wszystko zależy tutaj do wariantu, na który się sami zdecydujemy.

Płatności z użyciem bezstykowej karty czy też telefonu z NFC i tak mimo rosnącej popularnością potrafią wzbudzać pewne kontrowersje. Wynikają one przede wszystkim z troski o bezpieczeństwo takiej transakcji. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w momencie płatności telefonem z NFC można tak skonfigurować aplikację, aby zatwierdzenie każdej transakcji wymagało od nas wprowadzenia hasła lub kodu dostępu. Nie musimy się zatem martwić, iż w momencie zgubienia telefonu ktoś wykorzysta tą technologię na nasza niekorzyść.

Comments are closed.